Хоча голландська система охорони здоров'я вважається системою соціального забезпечення, насправді, вона являє собою суміш системи соціального забезпечення, легалізованого у 1964 році Законом щодо створення фондів проти хвороб, обов'язковим страхуванням проти хвороб усіх голландців з прибутками нижче певного рівня, а також національного медичного обслуговування, що було урегульоване у 1968 р. Актом виключних медичних витрат, що покриває усіх громадян Голландії.

Міністерство охорони здоров'я, соціального забезпечення та спорту відповідає за сферу охорони здоров'я та фінансовий контроль над ним. Воно має функцію регулювання планування, фінансування страхування, тарифів, цін та виплат. Уряд гарантує доступ, високу якість, приступність та ефективність сфери охорони здоров'я для усіх громадян.
.
Система охорони здоров'я перш за все забезпечується приватним чином. За виключенням восьми університетських лікарень, усі лікарні - приватні заклади. Обов'язкове медичне страхування відповідає за фінансування, а медичне страхування засноване на окремому законодавстві.

Робітники з прибутками, нижче певного рівня, мають обов'язкове соціальне страхове покриття - приблизно 60% населення Нідерландів. Існує приблизно 50 фондів страхування здоров'я, які організовані головним чином географічно. Рівень виплат однаковий (50/50) для робітників та роботодавців. Приватне, хоча і не обов'язкове, медичне страхування доступно на добровільній основі для заможних громадян, які не охоплені загальною програмою. Послуги, які не покриваються страховими схемами, можуть бути отримані завдяки додатковому приватному страхуванню. Виключний акт про медичні витрати є обов'язковим страхуванням, що надає невідкладну медичну допомогу незалежно від рівня прибутків.

Первинна допомога безкоштовна для всіх, хто застрахований державою, але особа, застрахована приватним чином, може звернутися до спільної оплати. Той самий принцип працює і у випадку стаціонарного лікування. Медикаменти мають рекомендовані ціни, а виключені ліки не мають покриття.

Кошти надавачів медичних послуг надходять з різних джерел. Приблизно 10% медичних послуг безпосередньо оплачуються з громадських фондів. Приблизно 80% витрат покриваються фондами медичного страхування і десь 9% внесками пацієнтів. Надавачі первинних послуг отримують прибутки на основі плати за обслуговування у випадку, коли пацієнт має більш високий рівень прибутку і у віці стягнення подушного податку, у випадку більш низького прибутку, а також застрахований державою. Терапевти також виконують шлюзову функцію. Бюджети лікарень встановлюються урядом, що гарантує роботу у відповідності з цілями уряду, але ці бюджети вже відрегульовані на основі голландської системи ДРГ.

Інвестиції фінансуються прибутками, що отримані в результаті наданих послуг. Лікарні не отримують підтримки від місцевих або центральних органів влади. Лікарні можуть незалежно розпоряджатися більшою частиною інвестицій, однак, основна інвестиція має бути впроваджена відповідно до національного плану. Окремий дослідницький фонд для академічних лікарень входить до державного бюджету (приблизно 15%), але в інших лікарнях кошти, що виділяються на досліди, включаються у ціни.