Вікторія Ратна

Парламент укотре відхилив законопроект "Про загальнообов'язкове медичне страхування" (ЗМС), відправивши його на доопрацювання.

Враховуючи, що нинішня редакція законопроекту впровадження системи ЗМС передбачала з 1 січня 2006 року, тепер "запуск" системи загальнообов'язкового медичного страхування стане можливим не раніше ніж за три роки.

Законопроект підготували депутати Ігор Франчук, Раїса Богатирьова та Лілія Григорович. Він передбачає обов'язкове страхування всіх громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах. Центральне місце в новій системі медстрахування відводилося Фонду медстрахування, в який роботодавці мають вносити страхові внески.

Головна причина "неприйняття" депутатами закону - недостатньо чітко прописано систему контролю і витрачання коштів Фонду. За відгуками фахівців страхового ринку, велика кількість посередників, які працювали б у системі ЗМС, може призвести до зловживань з акумульованими коштами Фонду. "Робота через посередницькі структури не дасть змоги забезпечити відповідну реалізацію такого проекту.

Аналогічну модель вже було впроваджено на ринку страхування здоров'я в Росії, однак згодом учасники визнали її малоефективною", - заявив голова ЛСОУ Олександр Філонюк.

Коментуючи законопроект, він також зазначив, що безпосередніми учасниками конкретного страхового договору мають стати страхова компанія і клієнт. У цьому випадку легше визначити міру відповідальності сторін, умови, обсяг і якість надання медичної допомоги, а також правила тарифікації. Натомість законопроект передбачав, що функції страховика виконуватиме Фонд ЗМС, який наповнюється страховими внесками від страхувальників. А на думку Сергія Терьохіна, заступника голови Комітету Верховної Ради з фінансів і банківської діяльності, систему ЗМС необхідно будувати за принципом пенсійної системи, тобто вводити багаторівневе медичне забезпечення.