Ніна ЦЮПА

Вівторок, 15 червня, було розпочато з блокування трибуни і суперечок навколо приватизації "Криворіжсталі", а завершено продуктивно, навіть з подовженням робочого дня. Усього розглянуто майже три десятки законопроектів. Із них сімнадцять набули статусу законів, два проекти схвалено в першому читанні, прийнято дві постанови.

Парламентський вівторок можна охарактеризувати загалом як день соціальних законів. Оскільки таких схвалено близько десятка. Майже третина з них стосується долі військового люду. Скажімо, змінами до Закону "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" передбачається новий порядок обчислення пенсій. При цьому братиметься за основу розмір грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням з урахуванням процентних надбавок за вислугу років, щомісячних додаткових доплат, премій тощо. Ті, хто вийшов на пенсію раніше, матимуть право на її перерахування з урахуванням внесених змін та на виплату половинного розміру перерахованої пенсії з 1 січня 2005 року і стопроцентної нової суми - з 2006 року.

Зміни до Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" стосуються тих родин, чиї родичі - військовослужбовці загинули, померли або пропали безвісти під час проходження служби. Членам таких сімей надається право на санаторно-курортне лікування та відпочинок у відомчих санаторіях і пансіонатах.

Змінами до Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" розширено перелік осіб, які зможуть отримати статус інваліда війни. Це стосується учасників війни з Японією та учасників формувань Цивільної оборони, котрі стали інвалідами через захворювання, пов'язані з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Гостра полеміка розгорілася навколо законопроекту "Про реформування Збройних Сил України". Його схвалено, але в зміненому варіанті, оскільки на перекроювання чисельності армії парламент не погодився. Новий документ одержав назву "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, і членів їх сімей" (386 "за").

Серед схвалених документів - зміни до законів "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (стосовно створення нових робочих місць та надання пільг), "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (поширюється на учасників бойових дій проти Японії у 1938, 1939 і 1945 роках), "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (стосовно інвалідів з дитинства).

Водночас не підтримано жодного з двох законопроектів "Про загальнообов'язкове державне соціальне медичне страхування". Претензії стосувалися їх концепції. Проекти знято з розгляду.