У системі охорони здоров'я накопичилося чимало нерозв'язаних питань, що негативно позначається на стані здоров'я наших громадян. Тому і

розуміти, в якому напрямку слід робити першочергові кроки для прискорен­ня змін на краще. Саме тамі «Проблеми та шляхи реформування системи охорони здоров'я в Україні» й була присвячена прес-конференція, що відбулася в агенції « Status Quo ». Керівник Центру стратегічного проектування Р. В. Нехорошков познайомив журналістів з результатами дослідження, проведеного методом експертного опитування практично в усіх районах України, котрі опубліко вані в черговому випуску Інф ормаційно-аналітичного бюлетня цього центру.

Зокрема, експертам було запропоновано висло­вити свою думку з приводу проблем, що є в системі охорони здоров'я, а також щодо можливих шляхів її реформування. Жоден Із опитаних експертів, за­значив Р. Б. Нехорошков, не оцінив стан діючої си­стеми оосорони здо ро в'я як гюзитивний. На їхню думку, вона потребує якісного реформування, а пробле­ми, пов'язані з таким станом, носять у значній мірі економічний характер. У низці нагальних питань, котрі необхідно вирішувати,—низький рівень заробітних плат медичних працівників. Склався досить стійкий стереотип у суспільстві про те, що наша медици­на — безкоштовна, існує міф про її безоплатність. Недостатньо уваги сьогодні приділяється питанням загальної профілактики захворювань серед населення. На стан системи охорони здоров'я впливає відсутність відповідних заходів, що роз'яснювали б важливість турботи людей про своє здоров'я.

Експерти також звернули увагу на недосконалість законодавчо-нормативної бази, що регламентує діяльність галузі. У числі проблем вони назвали застарілу структуру управління, спроби втягуван ння системи охорони здоров'я у сферу тіньової економічної діяльності , використання застарілого медобладнання та морально застарілих методів лікування, зниження рівня якості медичної освіти, значні навантаження на працівників галузі впро­довж робочого дня, неповажне ставлення до про­фесії медика переважної частини населення та Інше.

На думку експертів, для розв'язання ситуації, що склалася в системі охорони здоров'я, потрібні збільшення бюджетного фінансування всіх її га­лузей, перехід до системи загальнообов'язко­вого медичного страхування, обговорення про­блем на державному рівні тощо.

Як зазначив Р. Б. Нехорошков, експерти дали свої пропозиції до проекту Закону про загально-обов'язкове медичне страхування, що розглядається у Верховній Раді. А також щодо нормативних доку­ментів, котрі необхідно прийняти в першу чергу.

Бюджетне фінансування, як вони вважають, перед­усім слід направити на реалізацію національних та регіональних програм, спрямованих на попередження соціально небезпечних та інфекційних захворювань, на забезпечення медикаментами хворих на цукро­вий діабет, онкопатологію, гемофілію та ін. Другий напрямок—забезпечення в повному обсязі медичної допомоги найбільшнезахищених верств населен­ня, виділення бюджетних коштів для відкриття та функціонування психіатричних, інтернатних та хос-пісного типу закладів. Третій—необхідність перед­бачення поетапного збільшення заробітної плати медичним працівникам державних лікувально-профі­лактичних закладів та управлінському апарату сис­теми охорони здоров'я. Наступні — придбання ме­дичного обладнання, поновлення матеріально-тех­нічної бази лікувально-профілактичних закладів тощо.

Вирішити проблеми діючої системи охорони здо­ров'я можна, лише зробивши зміни в 49 статті Кон­ституції, переконана голова Харківського обласно­го комітету профспілок працівників охорони здоро­в'я Л. І. Рудік. Бо ж ця стаття не виконується. При чина одна - фінансування системи оздоро в ' я

не забезпечує чуе мінімальних потреб; Тому, як вважає Л. І. Рудік безкоштовно надавати медичну допомогу, яка повинна бути забезпечена тими кош­тами, що виділяє бюджет, доцільно тільки хворим на туберкульоз, СНІД, онкопатологію, цукровий діа­бет, дітям, неімущим людям похилого віку. Все інше має бути платним. Причому цілком офіційно, а не так, як воно є сьогодні. Дозволить поліпшити стан галузі охорони здоров'я, на переконання виступаю­чої, і введення закону про обов'язкове медичне стра­хування. Його потрібно терміново приймати.

Свої думки з приводу зазначеної на прес-кон­ференції теми висловили також директор Міжоб­ласного центру клінічної генетики та пренаталь­ної діагностики О. Я. Гречаніна та проректор з питань сімейної медицини Харківської медичної академії післядипломної освіти Б. А. Рогожин. Інна ПОГОРІЛА.