Світлана КАПІТУЛЬСЬКА, "Ваше здоров'я".

Проект Європейського Союзу "Фінансування та управління у сфері охорони здоров'я" в Україні провів у приміщенні Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика відкритий семінар на тему "Визначення вартості медичних послуг". Досвідом європейських країн протягом 2 днів ділилися досвідчені фахівці. Єрро Ліннако присвятив свої доповіді скандинавським країнам та Естонії. Його лекції на тему "Як купувати здоров'я", "Методи калькуляції та інформаційні потреби калькуляції собівартості у сфері охорони здоров'я" містили цінну теоретичну інформацію.

Польський науковець Адам Козеркевич поділився великим практичним досвідом з фінансування медичних послуг у країнах з перехідною економікою. Польща, яка стала у нинішньому році членом ЄС, зробила значний поступ до європейської моделі механізмів виплати лікарняних послуг. Щоправда, пан Адам переконаний, що Польща зробила на цьому шляху безліч помилок, яких Україні бажано уникати. Зокрема, Адам Козаркевич наголосив, що нині польські лікарі дуже мало зацікавлені у подальших реформах. Адже на їх початку вони були впевнені, що страхова медицина поліпшить їхній добробут. Однак хоча видатки на медицину збільшилися, заробітна платня лікарів залишилася практично без змін. А це не додає оптимізму медикам, які часто передають свій негативізм пацієнтам і таким чином формують громадську думку.

Однак усі учасники семінару були переконані - система, успадкована від Радянського Союзу, безнадійно застаріла. Нині медична галузь України переживає перехідний період, вона недостатньо фінансується. У таких умовах особливо важливо вміти доцільно використовувати хоча б ті незначні кошти, які отримує медицина. І шукати нову модель медичної допомоги, спираючись на досвід інших країн.